Projekty
Polsko-české pohraničí včera a dnes
Projekt Polsko-české pohraničí včera a dnes, je spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis , č. projektu CZ.11.4.120/0.0/0.0/ 16_008/0002245.
FOTOWORKSHOP PRO DĚTI, VÝSTAVA, VÝLET DO TRPASLIČÍCH SKAL, PANORAMATICKÁ BROŽURA, SROVNÁVACÍ FOTOGRAFIE, TO VŠE DÍKY PROJEKTU POLSKO-ČESKÉ POHRANIČÍ VČERA A DNES
Žacléřské muzeum bylo pověřeno realizací česko-polského projektu Polsko-české pohraničí včera a dnes. Co vše je náplní?
Fotoworkshop – pinhole camera
Žacléřské děti se spolu s polskými dětmi seznamují s historií fotografie a historickou fotografickou technikou. Pod vedením lektorů, uznávaných fotografů, Tomka Mielecha a Tadeusze Piotra Prociaka pořizují snímky pomocí camery obscury a seznamují se s tím, jak jednoduché je sestrojit si svou si vlastní cameru obscuru z běžných materiálů jako např. plechovky od pití. Spolu s dětmi jsme se vydali do polského Křešova. V areálu kláštera a na křížové cestě byly pořizovány snímky pomocí camery obscury, poté následoval pobyt v temné komoře a vyvolávání fotografií. Výsledkem jsou zajímavé černobílé pohledy dětskýma očima na detaily klášterního komplexu. V dalším říjnovém termínu doputovaly polské děti do Žacléře, kde jsme opět pracovaly v temné komoře, která vznikla v jedné z muzejních prostor a byly pořízeny další snímky.
Výstava fotografií
Fotografie, které děti pořídily v Křešově a Žacléři budou vystaveny ve veřejně přístupné Galerii Pošta. Výsledkem je na 50 zajímavých černo-bílých fotografií. Výstava měla být zpřístupněna v říjnu, avšak z důvodu covidových opatření byla odložena.
Výlet do Trpasličích skal v Gorzeszowě
V sobotu 3. října se žacléřští v rámci projektu vydali na turistickou výpravu do Křešova, odkud byla podniknuta pěší túru na horu Sv. Anny a dále po turistických cestách do skal v Gorzeszowě. Tam na všechny čekalo pohoštění, prezentace Polských lesů i hry pro děti.
Propagační materiály
Výsledkem projektu jsou také nové propagační materiály, představující panoramatické výhledy v okolí Křešova i Žacléře, dále také leporela, záložky s rozvrhem hodin pro děti a publikace se srovnávacími fotografiemi (historické se současnou podobou) z výše uvedených regionů, které nabízí zajímavý pohled na to, jak se náš kraj proměnil v průběhu času. Tiskoviny je možné zdarma získat v našem muzeu a infocentru.
Datový projektor pro galerijní a muzejní účely
Pro muzejní a galerijní potřeby byl také pořízen datový projektor, který je umístěn v I. místnosti stálé expozice a jeho prostřednictvím jsou promítány srovnávací fotografie pořízené v rámci projektu. Představují zapomenutá a známá zákoutí našeho česko-polského regionu. Předlohou pro pořízení současných fotografií byly historické pohlednice a snahou fotografa bylo zachycení místa, pokud možno, ze stejného místa i perspektivy. Toto úsilí nebylo vždy jednoduché, protože náš kraj prošel velkými proměnami.