O městě

Poskytuje informace o Žacléři, historii, geografii, demografii atd. Představení představitelů města (starosta, radní a zastupitelé) a jejich kompetence...

 

Život v Žacléři

Řešení životních situací, podatelna, on-line objednání, pracovní místa, úřední hodiny, služby úřadů, úřední deska, organizační struktura, veřejné zakázky, orgány města ...

 

Turista

Katalog akcí, sport, kultura, turistická nej, příroda, naučné stezky, volný čas, galerie, muzea, sportovní akce, kongresová turistika, Žacléř pro děti...

Cyklotoulky Žacléřskem
na kole horském, trekingovém i silničním

Na jedné straně Krkonoše, na druhé Vraní hory a mezi nimi otevřená cesta do polského příhraničí. Přírodní rozmanitost, historické památky i turistické zajímavosti regionu dělají ze Žacléřska ideální cíl pro jednodenní návštěvy, víkendové pobyty i delší dovolenou.
Od jara do podzimu se pak vyplatí vzít s sebou i kolo. Horské, trekové či silniční. Tras mírně zvlněných, kopcovitých, turistických, rodinných či sportovních je tu nepřeberné množství.1. mtb
Nejatraktivnější lokalitou Žacléřska jsou bezesporu Rýchory. Místo nepříliš dotčené turistickým ruchem patří k nejkrásnějším partiím východních Krkonoš.
Na Rýchorskou boudu
Prvním cílem většiny návštěvníků města jsou Rýchory. Vrcholové partie leží v I. zóně národního parku a tam lze jen málokdy vyjet na kole. Rýchory jsou ale výjimkou. Nabízejí krásnou přírodu s botanicky cennými lokalitami i zajímavé výhledy na Sněžku a Černou horu. Navíc, zdejší krajina stále není příliš dotčená turistickým ruchem, takže výlet si můžete užít v klidu a pohodě.
Trasa začíná příznačně na Rýchorském náměstí, které je také výchozím bodem páteřní krkonošské cyklotrasy 1A. Profil rýchorského výletu je jednoduchý, první polovina do kopce, druhá z kopce. Brzy minete žacléřský zámek a po třech kilometrech Boudu Hubertus. Tady se ráz krajiny výrazně mění a začnou se objevovat výhledy jak do Polska s vodní nádrží Bukówka, tak na Vraní hory. U rozcestí Rýchorský kříž lze potkat i malé stádo skotského náhorního skotu a Rýchorská bouda je odtud již na dohled. Jako první zde stála na hřebenu Maxova bouda, po požáru z ní ale zbyly jen základy. Ty nyní slouží coby vyhlídka, v plánu je i výstavba rozhledny. Před návratem stojí za návštěvu nedaleký Rýchorský prales s bizarním bukovým porostem. Cestu zpět můžete volit po stejné trase, lze se však vydat i přes chatu Ozon nebo pevnost Stachelberg.

«-» 13,5 km ~ 390m - trek, MTB
Zajímavá místa: Bouda Hubertus – Rýchorský kříž – Rýchorská bouda2. mtb
Pod Vraní hory i k pevnosti Stachelberg vede páteřní cyklotrasa regionu Žacléřsko.
Páteřní cyklotrasa regionu Žacléřsko
Páteřní cyklotrasa nabízí základní exkurzi regionem. Od úbočí Krkonoš směřuje pod masiv Vraních hor, lehce se dotkne Trutnova a míří k dělostřelecké pevnosti Stachelberg. Tam si lze absolvovanou trasu prohlédnout z nadhledu díky 24 metrů vysoké rozhledně.
Cesta začíná na Rýchorském náměstí, červená značka vede cyklisty přes osady Bobr a Černá Voda do Královce. A také do stále činného lomu, kde narazíte na samé úpatí Vraních hor. Jednodušší cesta pokračuje od rozcestníku traverzem po modré, vrchaři mohou volit červenou variantu přes vrchol Špičák (880 m), odkud je jedinečný rozhled do kraje. Obě cesty se brzy spojí a jízda po úbočí není náročná a končí sjezdem k rozcestníku Pod Šestibokou kapličkou. Následuje malebná osada Rybníček, Voletiny, které patří k Trutnovu a začíná pozvolné stoupání k rozcestníku Za Zámeckým vrchem (cyklotrasa 4084). A následně po cyklotrase 4081 (nebo červeně značené Cestě bratří Čapků) až k vrcholu hlavní silnice mezi Trutnovem a Žacléřem. Odtud je to necelý kilometr k dělostřelecké pevnosti Stachelberg s muzeem, zpřístupněným podzemím i zmíněnou rozhlednou. Zpět na Rýchorské náměstí se lze dostat po hlavní silnici, nebo po zelené turistické přes Prkenný Důl.

«-» 40 km ~ 960m - trek, MTB
Průjezdné body: Žacléř – Bobr – Černá Voda - Královec – Rybníček – Hony - Voletiny – Stachelberg – Žacléř
Zajímavá místa: lom Královec – Rybníček – větrná elektrárna - Špičák – Stachelberg3. mtb
Kratší okruh dá nahlédnout do přírodních krás Rýchor i polského pohraničí.
K Rýchorskému kříži a na skok do Polska
Barokní kříž z roku 1804 zvaný Rýchorský je prvním cílem kratšího okruhu v těsné blízkosti česko – polské hranice. Zdejší rozcestník je na směrové tabulky opravdu bohatý a jedna odkazuje na Horní Albeřice, další bod trasy. Ze všeho nejdřív je ale nutné zdolat pětikilometrové stoupání kolem Boudy Hubertus, za níž už výškové metry dovolí shlédnout na 16 miliard litrů vody, které tvoří přehradní nádrž Bukówka.
Od Rýchorského kříže pokračuje cesta nad Horní Albeřice, pak už je to jen kousek k hraničnímu přechodu. Se Sněžkou v zádech odsud bývá krásný výhled do krajiny Sudet, nechybí odpočívadlo, mapa Krkonoš i informační tabule. Touto cestou odcházeli protestanti do polského exilu po bitvě na Bílé hoře. Jednou z prvních budov polské obce Niedamirów je stavebně zajímavé kulturní centrum Parada, Dům tří kultur. K hraničnímu přechodu v osadě Bobr to už netrvá dlouho, zajímavou variantou ale může být pokračování přes Opawu a Szczepanów do Lubawky a vrátit se přes hraniční přechod Královec. Trasa se tím prodlouží o 17 kilometrů.

«-» 17 km ~ 404m - trek, MTB
Průjezdné body: Žacléř – Rýchorský kříž – hraniční přechod Albeřice/Niedamirów – hraniční přechod Bobr – Žacléř
Zajímavá místa: Rýchorský kříž – hraniční přechod Albeřice4. mtb, treking
Na úbočí Rýchor se kdysi těžilo zlato a nejen toto období připomíná naučná stezka Zlatá cesta.
Za zlatem a do zaniklých obcí
Do bývalých obcí Bystřice a Sklenářovice vede naučná stezka Zlatá cesta, která nabídne pohled na úbočí Rýchor z druhé strany i do historie osídlování (a vysídlování) zdejší krajiny. Dostat se k výchozímu bodu není složité, stačí vyrazit směr Trutnov a od Stachelbergu dlouhým sjezdem dojet až ke kolejím. Tam je třeba zastavit, první informační tabule je právě zde. A začíná cesta poklidnou přírodou podél potoka až k rozcestí Bystřice. S mapou Krkonoš i odpočívadlem. Pro cestu zpět stačí odbočit vpravo a začít stoupat až nad Stachelberg. Vyplatí se ale zajet k blízkému kamennému klenutému mostu ze 16. století, v případě hezkého počasí stojí za návštěvu i Lesní plovárna v Retroparku Sejfy. Vrátit se pak dá i přes hřeben Rýchor, k rozcestí Kutná ve výšce 1000 metrů nad mořem vede asfaltová cesta.

«-» km ~ m - trek, MTB
Průjezdné body: Žacléř – Stachelberg – rozcestí Bystřice – Žacléř
Zajímavá místa: Zlatá cesta – Bystřice – Sklenářovice - Stachelberg5. mtb
Nejdelší stoupání v okolí Žacléře nabízí výjezd z Prkenného Dolu pod Rýchorský prales. Pak už se stačí jen rozhlížet.
Pod prales a ke Sněžným domkům
Pevnost Stachelberg, romantické Sněžné domky i Rýchory s I. zónou národního parku. Za příznivého počasí pak krásné výhledy k tomu. To vše nabízí tato (alespoň kilometrově) krátká trasa. Jenže, na začátku musíte zdolat jedno z nejdelších stoupání široko daleko. Není třeba se bát, ale určitý fyzický základ je potřeba.
Začátek je klidný, z Rýchorského náměstí sjedete do Prkenného Dolu, minete rybník a v prudké levotočivé zatáčce odbočíte vpravo. Zde je nejnižší bod trasy (475 m) a s ním i dočasný konec pohody. Po lesní asfaltce začíná stoupání k dělostřelecké tvrzi Stachelberg a nové rozhledně, pokračuje přes hlavní silnici až pod Rýchorský prales. Suma sumárum 6 kilometrů a 500 výškových metrů. Tady na rozcestí odbočte ke Sněžným domkům s výhledem na Vraní hory a do Polska. Kousek dál je nejvyšší bod trasy, 1000 metrů nad mořem. Odtud začnete klesat k cestě mezi Žacléřem a Rýchorskou boudou, která je na dohled a stojí za návštěvu. Jinak stačí stočit kolo vpravo a pětikilometrovým sjezdem kolem Boudy Hubertus se vrátit do Žacléře.

«-» 15,34 km ~ 552m - trek, MTB
Průjezdné body: Žacléř – Prkenný Důl – Stachelberg – rozcestí pod Rýchorským pralesem – Rýchorský kříž – Bouda Hubertus – Žacléř
Zajímavá místa: Prkenný Důl (rybí přechod na rybníku) – Stachelberg – Sněžné domky – Rýchorská bouda – Žacléř6. mtb
V roce 1779 navštívil Malou Úpu budoucí císař Josef II., doprovázený známým generálem Laudonem. V rámci své náboženské politiky nechal místním horalům postavit kostel.
Ke kostelu od císaře
Malebné místo se zajímavou stavbou je vhodným cílem výletu s množstvím zajímavých zastávek. U žacléřského zámku vjedete na území Krkonošského národního parku a nezbývá než vystoupat k Rýchorskému kříži. Cesta na Malou Úpu je dobře značená a bez otálení tak lze podél státní hranice vyrazit směr Horní Albeřice. Zde stojí za pozornost šachtová pec na pálení vápna, nyní přeměněná v muzeum. Následuje další stoupání, kolem Lysečinské boudy na Cestník, místo nabízející rozhled, poučení i zábavu. K nejzazšímu bodu trasy jsou to pak dva kilometry z kopce.
Jen tři kostely v České republice leží výše než zdejší, zasvěcený sv. Petru a Pavlovi (975 m nad mořem). Za pozornost stojí i přilehlý hřbitov, více se tu dozvíte i o největším letecké katastrofě v Krkonoších, pádu letadla Junkers na úbočí Sněžky. Cesta zpět začíná dlouhým sjezdem po asfaltové silnici směr Trutnov. V Mladých Bukách u vlakové zastávky odbočíte vlevo, přes rozcestí Sklenářovice vystoupáte Nad Babí a sjedete k hlavní silnici mezi Trutnovem a Žacléřem.

«-» km ~ m - trek, MTB
Průjezdné body: Žacléř – Bouda Hubertus – Rýchorský kříž – Horní Albeřice – Cestník – kostel v Malé Úpě – Spálený Mlýn – Horní Maršov – Svoboda nad Úpou - Mladé Buky – rozcestí Sklenářovice – nad Babím – Stachelberg – Žacléř
Zajímavá místa: Albeřice vápenná pec, Cestník, Malá Úpa, Sklenářovice - kamenný most, Stachelberg pevnost, rozhledna7. mtb
Krkonoše začínají nebo končí v Žacléři. Záleží, z které strany se na páteřní cyklotrasu po nejvyšších českých horách vydáte.
Přes hory od západu na východ
Hraniční města nejvyšších českých hor tvoří na západě Harrachov a na východě Žacléř. Cyklistickou spojnicí je Krkonošská diagonála (1A), páteřní cyklotrasa klikaticí se přes sedmero hřbetů víc jak sedmdesát kilometrů. Ať vyrazíte z kterékoli strany, vždy musíte nejdřív do kopce. Z Harrachova na Ručičky a Dvoračky, následně Horní Mísečky i nejvyšší bod celé trasy, Výrovku (1350 m n. m.). Odměnou za náročné výjezdy je ale cesta krásnou přírodou, rozhledy do okolní krajiny i rychlé sjezdy. Po cestě lze vidět několik zajímavých staveb jako Bílý most ve Špindlerově Mlýně, informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou, kostel v Malé Úpě či vápennou pec v Horních Albeřicích, kde už vjedete do regionu Žacléřska. Následuje jedinečná oblast Rýchor a závěrečný sjezd kolem Boudy Hubertus k žacléřskému zámku, kde Krkonošská diagonála končí. Nebo začíná.

«-» 76 km ~ 2500m - MTB
Průjezdné body: Harrachov – Dvoračky – Horní Mísečky – Špindlerův Mlýn – Strážné – Výrovka –
Pec pod Sněžkou – Horní Albeřice – Rýchory – Žacléř
Zajímavá místa: Harrachov - Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou – Horní Albeřice – Rýchory8. rodinný
Nenáročná poznávací trasa Žacléře a nejbližšího okolí zavede cykloturisty na Růžový palouček, kde J. A. Komenský navždy opustil vlast, i do Hornického skanzenu.
Za Komenským i hornickou historií
Krátký výlet pro rodiny s dětmi je vhodný k seznámení s nejbližším okolím města i jeho historií.
První zastávkou po startu z Rýchorského náměstí může být horní Bobr. Stačí sledovat červenou značku cyklotras regionu Žacléřsko a dostanete se na místo, které nabízí výhled na Vraní hory i do polského příhraničí. Následuje průjezd celou osadou až na kraj Černé Vody a rozcestníku Nové domky. K prvnímu cíli je to necelý kilometr. Po cestě narazíte na odpočívadlo s výhledem do míst, odkud jste právě přijeli, pomník samotný se nachází přímo na státní hranici. Najdete tu pamětní desku, lavičky a stejně jako i několikrát předtím, informační tabuli naučné stezky Po stopách J. A. Komenského. Zpět vede trasa po stejné cestě, pak se napojuje na hlavní komunikaci. Z té lze brzy odbočit k areálu bývalého černouhleného Dolu Jan Šverma, jehož součástí je i hornický skanzen. Komplexy budov jam Jan a Julie jsou kulturními památkami, vidět tu lze pohyb důlních vozů na povrchu, expozici starých důlních map, paleontologických nálezů, za zmínku stojí i vyhlídka na panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.

«-» 12 km ~ 182m - trek, MTB
Průjezdné body: Rýchorské náměstí – Bobr – Růžový palouček – Důl Jan Šverma – Rýchorské náměstí
Zajímavá místa: Růžový palouček – Hornický skanzen Dolu Jan Šverma9. rodinný
Při plánování rodinných výletů stojí za pozornost dělostřelecká pevnost Stachelberg. S muzeem, zpřístupněným podzemím i rozhlednou.
Do podzemí i na rozhlednu
Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle regionu patří dělostřelecká tvrz Stachelberg, budovaná v letech 1937–38. Parkovacích míst v blízkosti pevnosti není nazbyt a i vzhledem ke vzdálenosti je místo ideálním cílem rodinného cyklistického výletu. Úvod trasy vede po hlavní silnici směr Trutnov, brzy minete dolní část lyžařského areálu Arrakis, následně horní část areálu Bret a brzy se objeví první bunkr.
Pevnost Stachelberg tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Rozestavěna byla v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Výstavbu přerušila mnichovská dohoda a postoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Nyní tu najdete muzeum, přístupné jsou rozsáhlé podzemní prostory a nadhled lze získat díky 24 metrů vysoké rozhledně. Po prohlídce lze pokračovat asfaltovou lesní cestou do Prkenného Dolu a kolem rybníka i kaple sv. Anny zpět na žacléřské náměstí.

«-» 9 km ~ 240m - trek, MTB, silnice
Průjezdné body: Žacléř – Stachelberg – Prkenný Důl - Žacléř
Zajímavá místa: Stachelberg – Prkenný Důl10. rodinný
Plavky do batohu se vyplatí přibalit při cestě směr polské příhraničí. Je-li hezké počasí, zastávka u vodní nádrže Bukówka stojí za to.
K vodní nádrži Bukówka
Cesta do Krkonoš neznamená, že venkovní koupání je ztracené. Bukówka nedaleko za hranicemi nabízí čistou vodu i příjemné prostředí, navíc rok o roku tu potřebám turistů vycházejí více vstříc. Přehrada, coby záchytná vodní nádrž, pochází z let 1903-1905. Díky nové hrázi z roku 1987 vzniklo jezero o rozloze 199 hektarů a objemu 16,8 milionů m3. Hráz z betonu a zeminy je 30 metrů vysoká a 265 metrů dlouhá.
Rodinný cyklovýlet můžete začít třeba na Rýchorském náměstí, prvním záchytným bodem je turistický hraniční přechod Bobr/Niedamirów. Následuje polská Opawa, na začátku Miszkowic odbočte vpravo a brzy uvidíte vodní hladinu. Stačilo na to pouhých 10 kilometrů, cestu nekazí ani žádný větší kopec. K dispozici je tu restaurace, vlézt do vody lze prakticky kdekoliv a kolem celé nádrže vede pěšina, po které se dá v levém směru dostat až na hráz. Nejkratší cesta zpět vede přes obec Bukówka, zde ale u Szczepanówa stojí v cestě zhruba kilometrové stoupání. Co vystoupáte, rychle zase sjedete a brzy se napojíte na původní trasu.

«-» 40 km ~ 960m - trek, MTB
Průjezdné body: Žacléř – Bobr – Niedamirów - Opawa – Miszkowice – Bukówka – Opawa – Niedamirów – Bobr - Žacléř
Zajímavá místa: vodní nádrž Bukówka11. silnice
Českou i polskou stranu východních Krkonoš umožňuje blíže poznat silniční cyklotrasa přes hraniční přechody na Pomezních Boudách a v Královci.
Okruh přes Pomezní Boudy
Trasa patří mezi těžší projížďky po žacléřském okolí, na silničním kole se ale dá turistickým tempem a s několika zastávkami zvládnout za čtyři hodiny. Komu jde o sportovní výkon, stačí mu čas přibližně poloviční. Ať tak či tak, obě skupiny si na okruhu najdou své.
Doporučujeme začít směr Polsko a přes českou stranu se vracet zpět. Z Pomezních bud si tak užijete pětadvacetikilometrový sjezd k Trutnovu a zastávku u dělostřelecké tvrze Stachelberg s rozhlednou je lepší nechat na závěr. Prvním důležitým bodem tak je hraniční přechod Bobr/Niedamirów, odkud trasa pokračuje přes Miszkowice směrem na Przełęcz Okraj, což je polská strana vrcholu Pomezních bud. Ty patří pod obec Malá Úpa, jednu z nejvýše položených v České republice (1041 metrů). Po nastoupaných metrech začíná přímo na hraniční čáře chvíle odpočinku v dlouhém klesání, které cyklisty zavede přes Horní Maršov až k Trutnovu a přes místní část Babí k dělostřelecké pevnosti Stachelberg. I když už nebudete mít chuť na prohlídku pevnosti, vyplatí se na vrcholu stoupání z hlavní silnice odbočit. Rozhledna Eliška je odtud vzdálená pouze 300 metrů. Do Žacléře jsou to pak pouhé čtyři kilometry.

«-» 64 km ~ 1250m - silniční
Průjezdné body: Žacléř – Bobr/Niedamirów – Opawa – Miszkowice – Jarkowice – Pomezní boudy – Horní Maršov – Svoboda nad Úpou – Trutnov Babí - Žacléř
Zajímavá místa: Pomezní Boudy – pevnost Stachelberg – rozhledna Eliška12. silniční
Cyklotrasa vhodná pro silniční i trekové kolo, v jejímž rámci je možné navštívit i pískovcové skalní město v Adršpachu.
Okruh ke skalnímu městu v Adršpachu
Příjemnou a zvlněnou krajinou česko-polského pohraničí vede okruh směřující k Adršpachu, respektive tamnímu skalnímu městu. V letní sezóně tu České dráhy provozují úschovnu kol, výletu mezi monumentální pískovcové útvary tedy nic nebrání.
Nejdříve je ale třeba se přes Královec dostat na polské území a v městečku Chełmsko Śląskie v klidu udělat první zastávku. Náměstí s barokními a klasicistními domy, kostel sv. Rodiny s historickým hřbitovem i unikátní soubor dřevěných staveb Dvanáct apoštolů stojí za pozornost. Další kilometry vedou k přechodu Zdoňov a návratu na českou stranu. Od hraniční čáry je to do Adršpachu již rychlá jízda z kopce.
Stoupání od skalního města na chvalečské serpentiny není dlouhé, zato následující sjezd do Trutnova ano. V místní části Poříčí podjedete zajímavou technickou stavbu, dva železniční mosty nad sebou. Přes obec Bernartice se pak dostanete zpět do Královce a okruh se uzavře. Do Žacléře už je to jen několik kilometrů.

«-» 53 km ~ 1207m - silniční
Průjezdné body: Žacléř – Královec – Lubawka – Chełmsko Śląskie– Różana – Mieroszów – Zdoňov – Adršpach – Chvaleč – Trutnov Poříčí – Bernartice – Královec - Žacléř
Zajímavá místa: Chełmsko Śląskie – Adršpach – Trutnov Poříčí13. silniční, trekové
Krkonoše jsou sice nejvyššími horami České republiky, nejsou však nijak rozlehlé. Dokonce je možné je objet během jednodenního turistického výletu.
Na kole okolo Krkonoš
Diametrálně odlišné jsou Krkonoše při pohledu z jihu a severu. Pozvolný nástup výškových metrů české strany střídají polské strmé srázy. Po úpatí se ale na obou stranách dá jet mírně zvlněným terénem a trasa rychle ubývá. Ze Žacléře do Harrachova nestojí v cestě vyjma úvodního stoupání ke Stachelbergu žádný výraznější kopec. Po hřebenech obě města spojuje Krkonošská magistrála pro horská kola a v zimě pro běžkaře. Projedete Vrchlabí i Jilemnici a začne klikatá cesta podél Jizery až k Harrachovu. První zastávku na polském území lze udělat v městečku Szklarska Poręba, turistickém středisku na rozhraní s Jizerskými horami. Zdejší slavné hutě zanikly už kolem roku 1752 pro nedostatek dřeva. Cesta dál vede třeba přes obec Miłków, kde přímo u silnice stojí dům postavený doslova na hlavu, se střechou zapíchnutou v zemi. Město Kowary pak nabízí Park miniatur, kde v měřítku 1:25 naleznete nejznámější památky Dolního Slezska. Stoupání za městem je úplně poslední na celé trase a od odbočky na Pomezní Boudy už silnice klesá. Nejkratší cesta zpět do Žacléře vede přes hraniční přechod Niedamirów/Bobr vede nejkratší cesta zpět do Žacléře.

«-» km ~ m - silniční
Průjezdné body: Žacléř – Vrchlabí – Jilemnice Hrabačov – Jablonec nad Jizerou – Harrachov – Jakuszyce – Szklarska Poręba – Piechowice – Kowary – Miszkowice – Niedamirów - Žacléř
Zajímavá místa: Harrachov – Szklarska Poręba – Miłków – Kowary14. silničním, treking, mtb
Výletní trasa do polského příhraničí nabídne několik zajímavých historických památek. Díky malému provozu a dobrým silnicím mohou okruh využít i sportovně ladění příznivci silniční cyklistiky.
K evropské perle baroka
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Krzeszówě je považovaná za jeden z nejhezčích barokních svatostánků v Evropě. A právě tam i na několik dalších zajímavých míst vede trasa polským příhraničím.
První zastávku doporučujeme v městečku Chełmsko Śląskie, kam se dostanete přes hraniční přechod Královec/Lubawka. Za pozornost stojí náměstí s měšťanskými domy a barokním kostelem Svaté Rodiny, stejně jako kousek dál (směr Mieroszów) soubor budov Dvanáct apoštolů. Vystavěn byl pro české tkalce a řadí se k deseti nejzajímavějším dřevěným stavebním památkám v Polsku. Po pauze přijde kopec a následnou jízdu zvlněnou krajinou je možné přerušit třeba v obci Gorzeszów, kde u silnice na pravé straně nepřehlédnete osmimetrový pískovcový útvar Ďábelský palcát. Podle legendy plánoval ďábel zničit klášter v Krzeszówě, vytrhl skálu a chtěl ji na svatostánek shodit. Tady mu ale vypadla z pařátů. Přitom to už neměl daleko, sedmdesátimetrové věže baziliky jsou téměř na dohled.
Přes obec Jawiszów se pak trasa vrací do Chełmsko Śląskie a v protisměru do Žacléře. Variantou zpáteční trasy z Krzeszówa může být kratší cesta do Lubawky přes obec Lipienica, nebo delší přes Kamiennou Góru.

«-» 61,5 km ~ 540m - trek, MTB, silnice
Průjezdné body: Žacléř – Královec – Lubawka - Chełmsko Śląskie – Laczna – Kochanów – Gorzeszów - Krzeszów – Jawiszów - Chełmsko Śląskie – Lubawka – Královec - Žacléř
Zajímavá místa: Chełmsko Śląskie – Gorzeszów – Krzeszów15. silnice, treking, mtb
Sportovně zaměření cyklisté občas rádi poměří síly s některým z krkonošských vrcholů. Dobrou volbou může být Černá hora nad Janskými Lázněmi.
Výšlap na Černou horu
Silnice ze Svobody nad Úpou na Černou horu nabízí v nejprudších pasážích sklon jako na alpských silnicích. Proto je 1260 metrů vysoký vrchol častým cílem cyklistů. A vydaří-li se počasí, odměna v podobě výhledu do krajiny za vynaloženou námahu určitě stojí.
Nejprve je ale třeba se pod kopec dostat. Ze Žacléře do Svobody nad Úpou je to 17 kilometrů a právě tady, od odbočky z hlavní silnice do Pece pod Sněžkou, začínají naskakovat první výškové metry. Stoupání je dlouhé 9 kilometrů s převýšením 730 metrů, nejtěžší úsek začíná před osmým kilometrem u Zinneckerových bud a nejlehčí převody tu opravdu přijdou vhod. K horní stanici lanové dráhy to ale není daleko. Kdo chce ještě o kousek výš, může vystoupat na zdejší rozhlednu, krásné výhledy jsou i od Černé boudy. Zajímavou stavbou je zdejší 78 metrů vysoký televizní vysílač. Cesta zpět pak ubíhá rychle, u Hofmannových bud lze vystoupat na další rozhlednu, Zlatou vyhlídku. Kousek dál se vyplatí zastavit na malebné janskolázeňské kolonádě, a kdo by chtěl rozhlednu do třetice, stačí se před sjezdem k Žacléři zastavit u pevnosti Stachelberg.

«-» 53 km ~ 1207m - silniční
Průjezdné body: Žacléř – Svoboda nad Úpou – Janské Lázně – Černá hora – Janské Lázně – Svoboda nad Úpou – Žacléř
Zajímavá místa: Černá hora – Zlatá vyhlídka - Janské Lázně – StachelbergCyklistické akce v Žacléři

Zahájení cyklistické sezóny: vždy druhou květnovou neděli, start v 10 hodin z Rýchorského náměstí

Pilíř MTB Cup
: závod pro děti a mládež

Žacléřská 70
: zářijový cyklistický závod po východních Krkonoších, pro jednotlivce i tříčlenné týmyBrožura - Cyklotoulky Žacléřskem ke stažení zde.


nahoru

Copyright © 2007 Zacler.cz Všechna práva vyhrazena. Vytvořilo internetové studio websitte.cz a KT Zacler