O městě

Poskytuje informace o Žacléři, historii, geografii, demografii atd. Představení představitelů města (starosta, radní a zastupitelé) a jejich kompetence...

 

Turista

Katalog akcí, sport, kultura, turistická nej, příroda, naučné stezky, volný čas, galerie, muzea, sportovní akce, kongresová turistika, Žacléř pro děti...

IMG 5234Týden před dračími slavnostmi trutnováci dobyli žacléřský zámek. Jako v pověsti o rytíři Albrechtovi. Třiatřicet lidí se vydalo v sobotu z Dvoračky k Žacléři. Důvod? Přepadení tamního zámku. Nešlo však o bitvu, ale o symbolické připomenutí starodávných pověstí, které už osm let propagují členové občanského sdružení Trutnov - město draka.
Cesta na Žacléř, organizátory označována jako prolog (neoficiální úvod), se podle tradice uskutečnila týden před dračími slavnostmi. „Letos jsou slavnosti o pokladech. Logicky proto padla volba na Žacléř, kde se podle pověstí nacházela stará zlodějská věž, kde lapkové, kteří přepadávali podle pověsti kupce, shromažďovali poklady,“ řekl pořadatel Otto Štemberka.
Lupičské řádění měl podle bájí zarazit trutnovský rytíř Albrecht z Trautenbergu. „Vypravil se se svými muži na Žacléř, aby ho obsadil a tím definitivně potřel zlodějinu. Zároveň obral lapky o to, co naloupili a vložil to jako základ pro stavbu Trutnova, Žacléře a okolních obcí,“ uvedl Štemberka.
Také včerejší cesta členů a příznivců sdružení Trutnov - město draka byla podobná. Vydali se k zámku od trutnovské Dvoračky, přes Webrovku, Vobešlovku a Křenov. Šli sice pěšky, ale cesta jim netrvala ani čtyři hodiny. „Tehdy také určitě všichni z Albrechtovy družiny nešli na koních. Tak jsme si řekli, že by bylo pěkné rovněž vyrazit po svých,“ vysvětlil Otto Štemberka.
A pak už nastaly výjimečné chvíle v zámeckém areálu. Díky vstřícnosti majitele byl historický objekt pár hodin otevřený. Středověkou atmosféru na nádvoří připomínali doboví muzikanti, střelci a divadelníci. Uvnitř byla výstava snímků zámku z osmdesátých let, druhou dočasnou expozici utvořili z donesených věcí příchozí. „Řekli jsme, že když už tady budeme, tak by bylo pěkné zlodějskou věž opět naplnit poklady. Vyzvali jsme proto všechny, kteří s námi šli, aby si každý přinesl věc, která je mu drahá, takový malý osobní poklad, a ten ukázal ostatním,“ pronesl Štemberka.
Nejvíc ale překvapil zájem o komentovanou prohlídku. A to i přesto, že zámek je po letech chátrání teprve na počátku rekonstrukce.
Žacléřský zámek má své počátky pravděpodobně už ve 14. století. Dodnes se z něj zachovalo celé jádro původního hradu. „Samotná budova má sice staré základy, ale pochází minimálně z 16., 17., 18. a 19. století. Vlastně i ve 20. století se tady stavělo. Největší úprava se tady odehrála roku 1895. To upravoval žacléřský zámek trutnovský architekt Kühn,“ vysvětlil Petr Kotyza ze sdružení Trutnov - město draka. Za socialismu v zámku byla například škola či internát, pak dlouho chátral. Dnešní majitelé ho chtějí přestavět na luxusní hotel či apartmánové bydlení.

Pavel Cajthaml
Foto: M. Šálek
nahoru

Copyright © 2007 Zacler.cz Všechna práva vyhrazena. Vytvořilo internetové studio websitte.cz a KT Zacler